Polikarbon Yapı Sektöründe Öncü!

polikarbon yapı

Polikarbon hayatımızda görebileceğimiz en iyi yapı malzemelerinden bir tanesidir. Tamamen plastik olan polikarbonlar plastik olmalarına karşın oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Maliyetinin çok ucuz ve uygulamasının çok kolay olması nedeniyle de ülkemizde son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Polikarbon malzemeler ilk olarak reklam panellerinde kullanılıyordu. Uygulamasının çok kolay olması, hafif olması, estetik bir görünüme sahip olması ve dayanıklılığı sayesinde son zamanlarda farklı alanlarda da kullanılmaya başlandı. Şeffaf bir yapıya sahip oldukları içinde cam yerine de kolay bir şekilde kullanılabiliyorlar. Cama göre daha hafif ve kırılma riski de daha düşük olduğu için artık birçok yapıda cam yerine Polikarbon malzemeler kullanılmaktadır.

Polikarbon malzemeler cam gibi kırıldığı zaman hayati bir risk ortaya çıkartmaz. Bu nedenle sadece yapılarda değil aynı zamanda gözlük camlarında da kullanılıyor. Ayrıca araba farlarında da bu nedenle kullanılmaktadır.

Cam görünümüne sahip olan polikarbon malzemeler ışığı geçirdiği için cam amacıyla kullanılabilmektedir. Ayrıca camdan farklı olarak güneşin zararlı ışınlarını süzme özelliğine sahiptir. Farklı renk seçenekleri bulunduğu içinde yapılara farklı ve estetik bir görünüm kazandırmak içinde kullanılır.

Polikarbon malzemeler aynı zamanda çok iyi bir ısı yalıtım malzemesidir. Bu nedenle ısı yalıtımının iyi olması istenilen noktalarda cam yerine daha çok polikarbon malzemeler tercih edilmektedir. Günümüzde hızla kullanım alanı artan polikarbonların bu sektörlerden farklı kullanım alanları da bulunuyor.