Polikarbon levha nerelerde kullanılır?

polikarbon levha

Teknolojinin gelişimi ile birlikte polikarbonat maddeler günlük hayatta etki bir şekilde kullanılmaya başlanmış durumdadır. Polikarbon nerelerde kullanılır sorusu oldukça fazla şekilde sorulmaktadır. Bunun nedeni polikarbonat maddesinin çok fazla tanınmaması ve özelliklerinin bilinmemesidir. Kullanım alanı olarak basit bir örnek vermek gerekirse arabalar ve otoparklar verilebilmektedir. Günümüzde pek çok kişi araba sahibidir. Araba kullanımın bu artışı ile beraber arz talep ilişkisi olarak otopark sayısı da artmış durumdadır. Açık hava otoparklar her ne kadar güzel olsa da özellikle de sıcak yaz günlerinde güneş ışınları arabalara ciddi oranda zarar vermektedir. Bu sebeple pek çok açık otopark işletmesi polikarbonat kullanmaya başlamıştır. Bu şekilde güneş ışınlarının zararlı etkileri en aza indirgenmiş olmaktadır.

  Polikarbon nerelerde kullanılır sorusuna verilebilecek bir diğer cevapta seralardır. Özellikle seralarda yoğun bir şekilde kullanılan polikarbonat levhalar seralar için büyük bir öneme sahiptir. Şekil vermesinin kolay oluşu hem de normla camdan yaklaşık olarak 6 kat daha dayanıklı olması seralarda bu kadar tercih edilmesinin en büyük etkenlerindendir. Seralarda yetiştirilen ürünlerin bozulmasın da en büyük etken olan UV ışınları, polikarbonat levha kullanımı ile en aza indirgenmiş olmaktadır. Bu şekilde mahsuller korunmuş olup bozulması ya da ziyan olmasının önene geçilmiş olunmaktadır. Son yıllarda reklam panolarında da kullanılmaya başlayan levhalar inşaat sektörü için büyük bir öneme sahip olup sıkça kullanılmaktadır. Bunun nedeni bu levhaların ucuz olması, kolay şekil alması, sağlamlığı ve dayanıklılığı çokça tercih edilmesinin en büyük etkenidir.

Polikarbon levhalar üst geçitlerde ses yalıtımı amacı ile kullanılmaktadır. Ayrıca otobüs duraklarında da yoğun bir şekilde kullanılmasıdır. Bunun nedeni levhanın iklim koşullarına karşı ciddi bir dayanıklılığa sahip olmasıdır. Bu şekilde durakta bekleyen yolcular iklim koşulları tarafında zor anlar yaşamayacaktır. Ayıca uzun yıllar boyunca bozulmadan durabilmesi ile birlikte uzun bir kullanım sunmaktadır.  Bir diğer kullanım yeri ise spor sahalarıdır. Yedek kulübesi ve stadyumun kendisinde de çokça kullanılmaktadır.